Vážme si možnosť ísť voliť

Autor: Jozef Kováč | 7.11.2013 o 21:33 | (upravené 7.11.2013 o 22:11) Karma článku: 9,45 | Prečítané:  272x

"Zasa ďalšie voľby? Koľko to zasa bude stáť? Zasa si spomenuli na ľudí len pred voľbami?" Aj toto zaznieva medzi ľuďmi, s ktorými sa stretávam. Na jednej strane im rozumiem, pretože už sú znechutení za tie desiatky rokov sľubov, kde sa politici zjavia pred voľbami a sľubujú im hory doly.

Na strane druhej stále pripomínam a sa pýtam, že či bolo lepšie vtedy keď možnosť voľby nemali, keď im ich voľba bola nadiktovaná. Osobne si myslím, že voliť slobodne koho chcem je výsada, ktorú si treba vážiť a za akýchkoľvek podmienok k nej pristúpiť zodpovedne a aktívne. Nehovorím - "poďte voliť mňa", ale hovorím "poďte voliť". Toho, koho si zvolíte je len a len Vaša vec a Vaše právo.

 

Možno si niektorí pamätáte na sci-fi strieľačku Starship Troopers, ktorej prvá časť je mimochodom celkom vydarený film. V tomto filme učiteľ vysvetľoval svojim žiakom rozdiel medzi obyvateľom a občanom - "Volebné právo je za odmenu, občanom budeš až po piatich rokoch vojenskej služby, alebo vôbec". My to volebné právo máme po novembri '89 "zadarmo". Prečo si ho nevážime a ho nevyužívame ? Prečo na voľby, ktoré sú nám regionálne blízke príde 25% oprávnených voličov ? Veľmi smutný stav, kam sme sa za 2 desaťročia dopracovali.

 

Som človek, ktorému prekáža súčasný stav. Vadí mi, že morálka politikov upadá a politici už nemajú žiadne morálne zábrany. Niekedy mám pocit, že niektorým ľuďom by niektorí politici mohli odtrhnúť posledný krajec chleba od úst a ešte by im títo ľudia poďakovali aj keby vedeli, že týždeň budú o hlade. A týchto politikov volí približne 85% voličov - sú to tí, ktorí nemajú vlastný názor, tzv. opakovači. Títo ľudia budú omieľať a opakovať "pravdu", ktorú im podali iní opakovači ako fakt, stačí, že sa jeden druhého uistia. Zvyšných 15% sú ľudia postkonvenční, teda tí, ktorí sú si schopní utvoriť vlastný názor na veci.

Rád by som apeloval týmto na ľudí, ktorí sú uvedomelí a majú vlastný názor. Skutočne ste stotožnení s tým, že za Vás rozhodnú iní ? Že existujúcej garnitúre stačí vylepiť bilboardy s číslami a "masa" ich pôjde zvoliť? Že nikto z nich sa nestretne priamo v diskusii s oponentmi, pretože sú si istí víťazstvom ?

 

V sobotu má byť síce pod mrakom, sem tam vykukne slniečko, ale pršať by nemalo. Vezmite deti, priateľov, frajerky a dajte si tú námahu a obetujte 15 minút pri prechádzke na tie voľby. Pozvite potom svojich blízkych na zákusok, kávu, čaj. Dokážme sami sebe, že si Vážime možnosť ísť voliť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?